P3 Türkiye’nin LTE geçişini haritaya döküyor

Son birkaç yıldır mobil internet teknolojilerinde inanılmaz gelişmelere şahit oluyoruz. Özellikle 4.nesil iletişim teknolojisi LTE’ye geçiş ile bu gelişim süreci daha belirgin bir ivme kazanmıştır. LTE teknolojisi sayesinde 100 Mbit/s seviyesinin çok üzerindeki bant genişlikleri mümkün hale gelmiş ve dünyanın dört bir yanında kullanıcılar akıllı telefonlarında hızlı ve güvenilir internet bağlantısının keyfini sürmeye başlamıştır.

Türkiye’nin başarılı LTE geçişi

Geçtiğimiz hafta itibariyle, bu yüksek hızlı bağlantı deneyimini Türkiye’deki mobil internet kullanıcıları da yaşamaya başladı. P3 group şirketin de onayladigina göre, Türkiye’deki bu önemli mobil teknoloji devrimi geçtiğimiz 31 Mart’ı 1 Nisan’a bağlayan gece yarısı gerçekleşti.Ülkede faaliyet gösteren 3 mobil operatör Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone, kendi şebekelerinde LTE teknolojisini (Türkiye’de bilinen adıyla 4.5G) devreye aldılar. Kitle kaynak kullanımı (crowdsourcing) yöntemi ile kullanıcı akıllı telefonlarından elde edilen veriler, internet erişimi için mobil cihazlarda kullanılan bağlantı teknolojilerinin (GPRS,3G,LTE,Wifi) payları hakkında bizlere önemli ipuçları sağlamıştır. Türkiye’deki mobil cihazlardan alınan veriler göstermiştir ki, abonlerin LTE kullanım oranı geçiş ile birlikte daha ilk günlerden itibaren %15-%25 seviyelerine doğru hızlı bir çıkış gerçekleştirmiştir (Operatörler bazında elde edilmiş ölçüm sonuçları Şekil-1’de görülmektedir).

Servis sağlayıcılar yüksek hızlara ulaştılar

Türk mobil internet servis sağlayıcılarından Turkcell ve Vodafone, geçtiğimiz aylarda yaptıkları açıklamalarda dört veya beş adet taşıyıcıyı birleştiren yöntemler kullanarak 1 Gbit/s seviyesindeki hızlara ulaştıklarını duyurmuşlar ve dikkatleri üzerine çekmişlerdi. Tabii ki bu değerler ancak ideal şartlar altında ulaşılmış hızlardır, müşterilerin gerçek şebeke ortamındaki günlük kullanımlarında bu hızları görmesi teknik olarak pek mümkün değildir. Ayrıca, taşıyıcı birleştirme yöntemini uygulayabilen mobil cihazlar yakin gelecekte piyasaya sürülmeyeceklerdir. Öte yandan, son olarak Turkcell kendi şebekesi dahilinde erişilebilen maksimum hızın 300 Mbit/s’in üzerine çıktığını duyurmuş ve Nisan ayındaki LTE geçişi öncesinde 60 Mbit/s civarlarında olan değerin en az 5 kat geliştirildiğini ifade etmiştir.

Türkiye’deki her 3 mobil operatör de LTE teknolojisini şimdilik sadece 81 adet şehir merkezindeki kullanıcılarının hizmetine aktif olarak sunabilmiş durumdadır. Operatörler, kentsel alanlar dışındaki müşterilerine henüz bu yeni teknolojiyi ulaştıramamıştır. Ayrıca Turkcell’in 3G teknolojisinde tüm nüfusun %95’ini kapsadığını belirtmiş olması da şimdilik bu duruma çok bir fayda sağlamamaktadır. Her üç operatörün de yakın zaman içerisinde şebekelerinin LTE kapsama alanlarını genişleteceklerine yönelik ciddi taahhütlerine rağmen 4G teknolojisine erişim halen büyük oranda kullanıcıların coğrafik lokasyonlarına bağlı olacakmış gibi görünmektedir. Ve operatörlerin İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde %100’e varan LTE kapsama oranlarına ulaştıklarını açıklamış olmaları kırsal bölgelerdeki müşteri grubu için çok fazla bir anlam ifade etmemektedir. Peki, öyleyse, bu durumda yaşadığımız bölgede iyi bir LTE kapsamı olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bu sorunun cevabı çok basit, tabiiki U get ile.

Kişiselleştirilmiş Kablosuz Performansı

Özellikle mobile verimleri toplamak icin önemli olan ve P3 tarafından geliştirilip piyasaya sürülen en yeni konumundaki U get mobil uygulamasıdır ile kullanıcılar kendi kablosuz performanslarını, herhangi bir firma veya servis sağlayıcının yaptığı benchmark ölçümlerinden bağımsız olarak değerlendirip izleyebilme olanağına sahip olacaklardır. Peki U get tam olarak neleri ölçebilmektedir? U get kullanıcının mobil cihazında geri planda pasif olarak çalışmakta olup sinyal gücü, birim zamanda iletilen veri miktarı, kullanılan ağ teknolojisi tipi (GPRS,3G,LTE,Wifi) ve çağrı başarı oranı gibi pekçok değeri ölçümleyip kaydını tutarak geleneksel hız ölçüm uygulamalarından çok daha gelişmiş bir izleme kabiliyeti sunmaktadır. U get akıllı telefonlarda gereksiz bir veri trafiğine veya aşırı batarya tüketimine kesinlikle yol açmamaktadır. Ve her şeyden önemlisi, uygulamamız tamamen ücretsizdir ve daima ücretsiz kalacakdır.

Eğer siz de operatörünüz tarafından size sunulan gerçek mobil internet performansını görmek istiyorsanız, ve P3’ün dünya çapındaki mobil şebeke haritalama çalışmasına destek olmak istiyorsanız, hemen şimdi uygulamamızı indirin ve *U get* dünyasındaki yerinizi alın. Unutmayın, önemli olan size operator tarafından ne vadedildiği değil, aslında sizin ne aldığınızdır (U get ölçme sayesinde).

Get the App